31 Mart 2009 Salı

Deniz'in alışveriş çantaları

Deniz'in çantalarıyla devam ediyoruz. Şu gördüğünüz yeşil çanta süper bir örnek çünkü 7 senelik. Alınmış ve kullanılmaya devam ediyor. Deniz poşet kullanmamanın bir alışkanlık olduğunu söylüyor. Şöyle ifade etmiş:

"Diyecegim o ki, bu naylon poset kullanmamak tam bir aliskanlik ve biraz da plan isi. Bir kere o aliskanligi kirinca, bir de alisveris yapacagindan emin oldugun anlarda o buyuk torbayi yanina almayi hatirlayinca gerisi geliyor"

Çok teşekkürler Deniz, tespitler şahane :)

Sevgi'nin bez çantası

Sevgi ve alışveriş çantası. Sofya'da yaşayan Sevgi artık bu tip çantaların bazı dükkanlarda da satıldığını görmeye başladığını söylemiş. Çok teşekkürler Sevgi :)

Zehra (Eya's cookies) ve alışveriş çantası

Zehra ve alışveriş çantası. Onun elinin değdiği herşey güzel oluyor. Pastaları, kurabiyeleri, fotoğrafları hep çok güzel. Alışveriş çantası ve duyarlılığı da öyle. Çok teşekkürler Zehra desteğin için :)

30 Mart 2009 Pazartesi

Devrim'in filesi

Devrim zaten çevre dostu bir arkadaşım. Zaten alışverişe pazar çantasıyla çıkan bir insan. Bu öğlen yemekten sonra alışveriş yaptı, hemen baktım poşet alacak mı diye ama tabiki almadı. İşte onun filesi bu da :)

29 Mart 2009 Pazar

Sardunya'nın kırmızı filesi

Sardunya'nın fileli fotoğraflarında sıra. Sardunya bize filenin sebze meyve alışverişleri dışında da kullanılabileceğini göstermiş ve şöyle anlatmış:
Kendime çanta örmek için ip almaya gittiğimde havalı bir şekildekasada hayır hayır poşete koymayın dedim. Neden dediler. Kullanmıyorumnaylon poşet, dükkanınızdan dah aönce aldıklarımı da şerit şeritkestim çanta örüyorum dedim. Gülümsediler. Ben de...
Yemin ederim yolda en havalı yürüyen bendim. File sayesinde.
Çok teşekkürler Sardunya desteğin için :)


27 Mart 2009 Cuma

Pınar'ın filesi ve kızı

Pınar da fileyle alışverişe çıkarken çektiği bir fotoyu yollamış. Umarım hep yanınızda gelir bu file bundan sonra. Teşekkürler Pınar :)

Gülşah'ın sarı filesi

Mersin'den Gülşah'ın sarı filesi ile devam ediyor fileli alışverişlerimiz. Gülşah file ile yaptığı alışverişi zevkli ve eğlenceli bir deneyim olarak anlatmış. Umarım deneyim alışkanlığa döner. Çok teşekkürler Gülşah.

26 Mart 2009 Perşembe

Nur'un filesi

Nur'un filesi ise böyle. Nur zaten file kullanıyormuş ve bazen insanların garip bakışlarından rahatsız oluyormuş. Bırak baksınlar Nur, bence bakan çocukluğuna gidiyordur :)

Şöyle anlatmış: Ben de hep bez çanta kullanıyordum ama çantama sığmıyordu ve çok esneyemiyordu. Filede de sanki aldıklarımı teşhir ediyormuşum olur diye düşünmüştüm, bir kere denemiştim ve garip bakışlarla karşılaşmıştım:) Ama şimdi sayenizde aman ne olacak dedim ve bugün 2. kez kullandım filemi.

Çok teşekkürler Nur :)

Pommeler'in pazar filesi


Pommeler ve pazar filesi ile devam ediyoruz. Pommeler şöyle demiş:

"Uzun zamandır beni rahatsız eden poşet kullanımı cılgınlığı için kendi çapımda alışverişlerimde mümkün olduğunca az poşet almaya çalışarak yada bez çanta kullanarak bir şeyler yapmaya çalışıyordum." İnsanları uyarmaya devam pommeler ve çok teşekkürler :)

25 Mart 2009 Çarşamba

Suspi'nin naylon torbasız pazar alışverişiSuspi'nin naylon torbasız yaptığı pazar alışverişinde kullandığı pazar çantasına bayıldım ben. Herşeyi sığdırmış içine. Demiş ki:

"Pazarcılar ısrarla poşet vermek istediler ama kabul etmedim :) Benim pazar çantam Güllüoğlu'ndan. Sanırım pazarda daha kolay naylon torbasız alışveriş etmek."

Dün ki Hürriyet'te şöyle bir yazı vardı.

"-Bir ara siyah poşet tartışmaları vardı. Bazı belediyeler yasaklamıştı. Tehlikeli mi gerçekten?

-Şimdi aslında bu işin düzenleyicisi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı. Gıda kodeksi der ki; geri dönüştürülmüş maddenin içine gıda maddesi koyamazsınız. Bu anlamda zaten siyah poşetin içerisine gıda maddesi konulmaması gerekiyor. Ama belediyelerin jetonu biliyorsunuz seçimler yaklaştığı zaman düşüyor.Bir de bunun siyah yada başka bir renk olması önemli değil. Önemli olan geri dönüştürülmüş olması. Bunların içine gida maddesi koymak riskli.

- Nasıl anlaşılıyor?


Alacalı renkli, kötü kokan, elinize aldığınız zaman pütür pütür olan poşetler geri dönülmüş poşetlerdir.


- Marketlerdekiler?


Marketten aldıklarınız geri dönüştürülmüş değil. Pazarlardakiler öyle.


- O zaman pazar poşetlerine hiçbir şekilde gıda maddesi koymayalım.


Yani risk var. İlla kanser olursunuz diye bir şey söz konusu değil. Ama içerisine ağır metal, zehirli bir kimyasal madde bulaşmışsa tehlikesi var.

- Pazarcılar ne yapacak peki?


Marketler gibi orijinal poşet kullanacak"

Bu noktada benim anlayamadığım şey hangi geri dönüşümlü poşet zararsız, hangisi zararlı? Ve bizler bunları nasıl ayırt edeceğiz? Onun dışında en dikkat etmemiz gereken poşetlerin pazarlardan topladığımız poşetler olduğu aşikar. Aman dikkat!

Filiz'in filesi ile ilk alışverişi


Filiz yolladı ona giden pazar filesi ile cumartesi günü yaptığı alışverişin fotosunu. Yorumları şöyle:
"İlk fileli alışverişimi Cumartesi günü yaptım ve markettekilerin tuhaf bakışları eşliğinde kasadan önce tarttırdığım sebzelerin poşetlerini tekrar poşet köşesine koydumki kullanılsınlar yeniden diye.. Kasada da poşet değil filemi kullandım.. Ama anladımki daha çok file edinmek ve bir tanesini hep yanımızda taşımak gerekiyor"

Çok teşekkürler desteğin için Filiz :)


24 Mart 2009 Salı

Funda'nın (sarhoş balık ve topal martı) pazar filesi

Funda'nın pazar filesi ile devam ediyoruz. Funda zaten bu konuda uzun zamandır rahatsızmış. Geçen sene blogunda da yayınlamış poşet kullanımının nelere yol açtığını. Zaten o tam bir geridönüşüm insanı anladığım kadarıyla. Çok teşekkürler Funda desteğin için :)

File hediyesi konusunda

Elimde hiç file kalmadı. Hala mail alıyorum ancak file temin edip kargolamak tekbir kişinin yapamayacağı kadar masraflı. Şu süper loto bana çıksaydı, olay farklı olurdu tabi. Ancak fileleri veya bez çantaları nereden temin edebileceğinizi blogun sağ tarafındaki linklerde bulabilirsiniz. İlginize çok teşekkürler.

23 Mart 2009 Pazartesi

Çınar'ın bez çantası

Çınar bize alışveriş çantasının fotosunu yolladı.
Şöyle diyor: "file olmasada bez çanta kullanabiliriz. üstelik nerden alıcam derdinede size bir ipucu vereyim. ben bershka'dan aldım. bershka nın kasalarında satılıyor. evet sizde belki başka yerleden bulabilirsiniz"

Çok teşekkürler Çınar.

Banu'nun filesi


Banu yollamış pazar filesi ile fotosunu. İlkokul 1. sınıfa giden oğlu Alp'i de bilinçlendirmiş. Buraya yüklemeyi bir türlü başaramadığım prezentasyon ile beraber Alp sınıfta arkadaşlarına diğer çocuklara da poşet kullanımın nelere yol açabileceğini anlatacakmış. Bence çok sevindirici bir gelişme. Çok teşekkürler Banu :)

22 Mart 2009 Pazar

İbeking'in alışveriş çantaları

Bizim ev için her hafta alışverişe çıkılıyor. Eskiden sadece karı-kocayken başımızın çaresine bakardık evde yiyecek birşey olmasa da, ama şimdi evde Ali  var, onunla duran Meloş var. Hal böyle olunca evde hep yemek yapılıyor, e tabi doğal olarak da tüketiliyor. Bu yüzden ne kadar hazetmesem de marketlere gidiyoruz her haftasonu. Giriyoruz o insan kalabalığının içine, hızlıca alıp ihtiyaçları koşa koşa geri çıkıyoruz. Pazarlar daha bana göre. Çocukluğumdan beri seve seve giderim. Ayda bir büyük market alışveriş yapıyoruz, diğer haftalar sebze meyve olarak kısa kesilen alışverişler oluyor. Bugün yine büyük alışverişimizi yaptık. İstedim ki burada bu büyük alışverişleri de poşetsiz yapabilmenin mümkün olduğunu göstereyim. 

Siyah olan çanta o kadar büyük ki içine beni bile alır ama bunları taşımak için dengeli bir dağıtım yapmak gerekiyor. Her elinize geleni  içine atarsanız gevur ölüsü gibi kalkmıyor o çantalar. Aman ona dikkat, bel fıtığı etmeyelim kimseyi :)


Evde bu iş için kullandığım çantaları da topladım, çektim fotolarını. Alternatif olsun baabında.


Bir de son olarak bugün Tavşan'ın Almanya'da nasıl bez çantalarla alışveriş yaptığını anlatan yazısı ile  HaberTürk gazetesinde ufacıcık da olsa  yeraldık. Yine de süper :)
p
Ben bir heves hala fotoğraf bekliyorum heyecanla. Hani bilginize.

21 Mart 2009 Cumartesi

Burcu'nun filesi

Bursa'dan Burcu yolladı şimdi de resimlerini. Demiş ki:


"Aldıklarımı koyarken fileye insanların bakışlarına bittim.Bense la la la, nasıl bir huzur, mutluluk hali. Bugün de pazara gideceğim " Bence pazarda daha da keyifli olur file kullanmak Burcu :)
a

20 Mart 2009 Cuma

Tavşan'ın bez alışveriş torbaları

Posta kutuma mailler düştükçe çok seviniyorum. Tavsan'dan geldi simdi de alışveriş çantalarıyla çekilmiş fotoğrafları. Çoook teşekkürler Tavşan :)

Bir de Almanya'daki durum şöyleymiş:
p

"Almanya'da supermarketlerde naylon posetler parayla satiliyor. Dolayisiyla buradaki insanlargenelde yanlarinda bez torba veya pazar cantasi tasiyorlar. Bittabi biz de. Cok hazirliksiz yakalandigimiz durumlar haric naylon torba hic almadik. Birkac tane bez torbamiz var. O torbalari aldigimizdan beri yani yaklasik 5 senedir toplasan 10-15 tane naylon poset almamisizdir. Bez torbalardan birer tane yanimizda bulundurmaya calisiyoruz. Ama asil superi gecen sene annem bir gezi sirasinda gittigi Kaptan Cousteau muzesinden rengarenk torbalar almis; bana da bir tane verdi. Torbayi katlayip koydugun minik bir kabi var, bir de anahtarlik gibi cengelli ucu var kenarinda. Iste bu torba super pratik oldu cunku hic yer kaplamiyor.Bu tip torbalardan 1-1.5 euroya buradaki bazi marketlerde de satiliyor. Ayrica her supermarkette 1 euroya bez torba satiliyor. Markete evden gidiyorsak yanimiza uc dort bez torba alip gidiyoruz. Her ihtimale karsi da cantamizda hep bir torba oluyor;)"
u

19 Mart 2009 Perşembe

Mehlika'nın filesi

Fileler yavaş yavaş bazılarımızın eline geçmeye başlamış. Ben de heyecanla fotoğrafları bekliyorum.Bu akşam Mehlika'dan fotoğraflar geldi. Tüm ayrıntıları çekmiş, tabi fotoğrafçı gözüyle bir başka güzel olmuş. Çok teşekkürler Mehlika :)
i

18 Mart 2009 Çarşamba

Asortik Krep'in Filesi

İşte ilk file fotoğrafı :) Asortik Krep'ten. Çok teşekkürler :)

Demiş ki:

Hastayım ama dayanamadım..Bu resim poşetin en lazım olduğu bir anda bir soğukhava deposu önünde çantamdan çıkarıp verdiğim file sayesinde çekildi..Bizim buraların elması meşhur bir yeri var, Seki, yer kaplamadığından dolayı çantamdan çıkan fileye, şaşıran köylüler kadar taşıyacak bir şey bulamayan Uzunbey'de çok sevinmişti :)

Fileyi yer kaplamadığından her yerde taşıyabiliyorsun.. (çantada-arabada- dolapta)
hem de ilerisi için çevre için bir şey yapmanın verdiği bir duygu var ki o da sanki torunlara bir şey hediye etmek gibi bir şeyle eşdeğer :))

Üç beş lira vermeyip çöp poşeti yapacağız diye çevreye zarar vermeye devam etmeyelim.. Bu uygulamadan da kolay kolay vazgeçmeyelim.

Fethiye'den sevgiler..

17 Mart 2009 Salı

Fileler yola çıktı :)

İlk talep eden 18 arkadaşımıza yollanmak üzere paketlendi fileler. İlgininize alakanıza teşekkürler. Meğer ne çok insan rahatsızmış poşet kullanmaktan. E kullanmayalım o zaman. Alışverişlerinde file, bez çanta ve benzeri kullananlar denk gelirde alışveriş sonrası fotoğraflarını çekerse burada yayınlanırız. Bir grup poşet kullanmayan insan oluruz. Burası da mecramız olur, sesimizi duyururuz. Haydi fotoları bekliyorum :)

16 Mart 2009 Pazartesi

Poşet yerine pazar filesiYılda 500 Milyar Poşetin Üretilmesi ve Doğaya Karışımlarının 400 Yıl Sürmesi ne acı. Etrafınıza bakın, heryerde poşet atıkları var. Evde heryer poşet. Bazı belediyeler, özellikle yurtdışındakiler bununla mücadele işin "poşete hayır" kampanyaları yapıyor.
Ben ise bir süredir günlük hayat planlı aktığı sürece alışverişlerimde naylon poşet kullanmamaya azami gayret sarfediyorum. Markete giderken Ikea'dan aldığım çantaları yada eski usul filelerimi götürüyorum yanımda. Evet kasada garip bakışlara maruz kalıyorum ama en azımdan içim rahat ediyor, bir alışveriş için 10 poşet almadığımdan ötürü kendimi iyi hissediyorum. Pazarda özellikle kesekağıdı soruyorum. Bazen gazete kağıdı götürüyorum yanımda şipşak kesekağıdı yapsın eli çabuk pazarcı diye.
İşte yine geçenlerde alışverişten dönerken Ali ile, asansörde elimdeki fileleri gören adam sordu. Bunları nereden buldunuz diye, anlattım nereden bulduğumu, niye kullandığımı. Bizde böyle yapalım hanım dedi adamcağız karısına. Birilerine bir şekilde örnek olmak benim alışık olduğum birşey değil, ama bu olay benim bir sürü file almama ve etrafıma dağıtmama neden oldu. Birazdan hangi dairede oturmuş olduklarını bilmiyor olsamda bir çaba gidip vereceğim fileyi onlara hediye olarak.
İşte ondandır bu blogu da açmam. Elimde bir sürü file var. E-mailime mesaj atan ve açık adresini yazanlara yollayabilirim. Ama istiyorum ki gerçekten alışverişlerinizde poşet kullanmayın, kullandırtmayın. Benim yollayacağım sadece bir file elbette karşılamaz ihtiyacınızı ama belki sizi biraz olsun fileyle alışverişe çıkma motivasyonu getirir. Üstelik öyle keyifli ki....Sanki eskiden akşam eve gelen babanızım elindeki fileyi alıp mutfağa götürmeniz gibi, sanki dedenizle beraber alışverişe çıkmak gibi. Öyle nostaljik ve tatlı bir havası varki anlatamam. Ben fileleri buradan aldım, devamını alabilirsiniz. İlla file de şart değil, tekrar kullanılabilen herhangi bir çanta, torba da olur bence.
File yolladıklarım (umarım isteyen 3-5 kişi çıkar) bana alışveriş sonrası fileye konmuş eşyalarının fotoğrafını çeker yollarsa burada yayınlarız. Böylece daha çok kişiyi pazar fileli alışverişe özendirebiliriz belki. Böyle bir çaba işte. Hayırlısı :)


emailim: ibekingg@gmail.com
5 kişiyi kazandırsam bu bile süper derim..anlatıcam biraz bekleyin..