9 Nisan 2010 Cuma

Zonguldak'tan "Poşete Hayır"

Zonguldak Belediyesi Kent Konseyince başlatılan ''Poşete Hayır, File Kullanalım'' kampanyasıyla poşetlerin çevreye verdiği zararın önüne geçilmesi hedefleniyor. Belediye Nikah Salonu'nda başlatılan kampanya öncesinde konuşan Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, ülke genelinde ilk kez Zonguldak'ta başlatılan kampanyanın önemine dikkati çekti.


Poşetlerin çevreye verdiği zararın önlenmesinin yanı sıra projenin kadınlara ekonomik girdi sağlayacağını ifade eden Belediye Başkanı Eşref, şöyle konuştu:
''İlk etapta konsey üyeleri file yapımını öğreniyor. Önümüzdeki aylarda bununla ilgili ev kadınlarına yönelik kurslar açılacak. Kadınlarımızın ürettiği fileler sayesinde poşet kullanımı ortadan kalkacak. File yapımında kullanılacak iplik ihtiyaçlarını belediyemiz ve sponsor firmalar karşılayacak. Bir filenin 1 lira işçilik maliyeti olduğunu düşünürsek günde 20 adet üretilmesi durumunda 20 lira kazanılabilecek. Ayda ise bu 600 lira yapar. Yani asgari ücretin üzerinde gelir elde edebilecekler. Bu yüzden bu projeyi çok önemsiyoruz.''


DEV FİLE İLE GUINNESS BAŞVURUSU YAPILACAK
Proje koordinatörü, ziraat mühendisi Necmettin Türkoğlu da çevre bilinci ve kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla kendisinin başlattığı proje konusunda bazı üniversitelerden destek aldığını belirtti.
Türkoğlu, şunları söyledi:


''Dünyanın en büyük filesini örmeye Zonguldak'tan başlayacağız. Burada Türkiye'nin hatta dünyanın en önemli projesini başlatıyoruz. 'Poşete Hayır, File Kullanalım' kampanyası kapsamında ülke genelindeki kentleri dolaşarak 1 kilometre uzunluğunda file hazırlayacağız. Gittiğimiz kentlerdeki yöneticilere, kent konseyi üyelerine ve çok sayıda kişiye filemize ilmik attıracağız. Filenin tamamlanmasının ardından Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuracağız. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Çalışmamıza Zonguldak Kent Konseyi büyük ilgi gösterdiği için kampanyayı burada başlatıyoruz.''


KAYNAK: NTVMSNBC

4 yorum:

GÜL dedi ki...

elimden gelse poşet kullanımını yasaklıycam:)))

Deniz dedi ki...

Bu etkinliginizden dolayi sizi tebrik ediyorum. Bizde Isvec te yasiyoruz. Buradada butun cöpleri ayri ayri konteynirlere atiyoruz. Hicde zor bir tarafi yok insan hemen alisiyor ve tabiata bir katkida bulunmaktan dolayi buyuk bir zevk duyuyor. Bende alisveris magazalarinin kendi cantalarini kullaniyorum ama eger mecbur kalmissam normal poset almaya onlarida sonra kesip kendime plaj cantasi v s öruyorum. Hem cok guzel oluyorlar hemde atmamis oluyorum. Selamlar.

uzunbacak dedi ki...

Siteye bayıldım. Hemen sitenize link verdim. Dikkatli olmaya çalışıyordum, bez torbalarım da mevcuttu ama ne yalan söyleyeyim çok da başarılı değildim. Şimdi daha da çok dikkat edeceğim.

Sevgiler,

cantanet dedi ki...

merhaba biz doğaya saygılı bez torbaları firmalar için üretiyoruz www.cantanet.com adresinden ürünleri inceleyebilirsiniz.

Yorum Gönder